Vicor Corporation V300C48T150BS
V300C48T150BS picture photo
Mfg. Part Number
V300C48T150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300C48T150BS.pdf
Availability of V300C48T150BS
QUANTITY
V300C48T150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48T150BS
Internal Part NumberEIS-V300C48T150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48T150BS
Related LinksV300C4, V300C48T150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48T150BS Details Description
Related parts for V300C48T150BS
MOSFET N-CH 80V 500MA MINI-PWR datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 98POS datasheet.pdf
CONN RJ45 PLUG LOCK-IN DEVICE datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 200MA 400 MOHM datasheet.pdf