Vicor Corporation V300C5C100BG3
V300C5C100BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C5C100BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V300C5C100BG3.pdf
Availability of V300C5C100BG3
QUANTITY
V300C5C100BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5C100BG3
Internal Part NumberEIS-V300C5C100BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5C100BG3
Related LinksV300C5, V300C5C100BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5C100BG3 Details Description
Related parts for V300C5C100BG3
IC REDRIVER I2C HOTSWAP 2CH 8DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 180 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf