Vicor Corporation V300C5C100BS3
V300C5C100BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C5C100BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V300C5C100BS3.pdf
Availability of V300C5C100BS3
QUANTITY
V300C5C100BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5C100BS3
Internal Part NumberEIS-V300C5C100BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5C100BS3
Related LinksV300C5, V300C5C100BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5C100BS3 Details Description
Related parts for V300C5C100BS3
CONN HEADR BRKWAY .100 40POS STR datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3.5W AB 20SOIC datasheet.pdf
CONN SPLICE OPEN BARREL 5SERR datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 80MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA SOC 338NFBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Panel Mount, Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf