Vicor Corporation V300C5C50BG3
V300C5C50BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C5C50BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V300C5C50BG3.pdf
Availability of V300C5C50BG3
QUANTITY
V300C5C50BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5C50BG3
Internal Part NumberEIS-V300C5C50BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5C50BG3
Related LinksV300C5, V300C5C50BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5C50BG3 Details Description
Related parts for V300C5C50BG3
RES SMD 121 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AC datasheet.pdf
CONN RING UNINSUL datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf