Vicor Corporation V300C5C50BN
V300C5C50BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C5C50BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V300C5C50BN.pdf
Availability of V300C5C50BN
QUANTITY
V300C5C50BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5C50BN
Internal Part NumberEIS-V300C5C50BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5C50BN
Related LinksV300C, V300C5C50BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5C50BN Details Description
Related parts for V300C5C50BN
IDC CABLE - CSR34G/AE34M/CCE34G datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONV DC-DC PROG-VO 30A HORZ datasheet.pdf
IC SW SMART OCTAL LOWSIDE PDSO28 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
BVF 7.62HP/06/180MSF SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 330MA 700 MOHM SMD datasheet.pdf
"MICRO 51C P 20"" RBW FLOAT NI" datasheet.pdf