Vicor Corporation V300C5E100BN3
V300C5E100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C5E100BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V300C5E100BN3.pdf
Availability of V300C5E100BN3
QUANTITY
V300C5E100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5E100BN3
Internal Part NumberEIS-V300C5E100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5E100BN3
Related LinksV300C5, V300C5E100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5E100BN3 Details Description
Related parts for V300C5E100BN3
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 18GHZ 15DB datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 8A 8.2 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 120MA 6.9 OHM SMD datasheet.pdf