Vishay/Dale RN60C1504FBSL
RN60C1504FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1504FBSL
Brief Description
RES 1.5M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1504FBSL.pdf
Availability of RN60C1504FBSL
QUANTITY
RN60C1504FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1504FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1504FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1504FBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1504FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1504FBSL Details Description
Related parts for RN60C1504FBSL
RES 3.48K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
MT-RJ TO SC SIMPLEX LLEAD datasheet.pdf
TAB CONTACT 1,6 X 0,6 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP TAPED datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf