Vicor Corporation V300C5E50BF2
V300C5E50BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C5E50BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V300C5E50BF2.pdf
Availability of V300C5E50BF2
QUANTITY
V300C5E50BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5E50BF2
Internal Part NumberEIS-V300C5E50BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5E50BF2
Related LinksV300C5, V300C5E50BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5E50BF2 Details Description
Related parts for V300C5E50BF2
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220-2 datasheet.pdf
CONN RCPT 45POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CA 62.5 SC DUP-MTRJ OR SECURE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf