Vicor Corporation V300C5E50BS
V300C5E50BS picture photo
Mfg. Part Number
V300C5E50BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V300C5E50BS.pdf
Availability of V300C5E50BS
QUANTITY
V300C5E50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5E50BS
Internal Part NumberEIS-V300C5E50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5E50BS
Related LinksV300C, V300C5E50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5E50BS Details Description
Related parts for V300C5E50BS
CAP FILM 2700PF 5% 250VDC 1913 datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 50K 10-MSOP datasheet.pdf
LIGHT BAR 0.8X0.4" ALGAAS SINGLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 121MAPBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
IC RCVR HDMI 165MHZ LP 76-CSBGA datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf