Vicor Corporation V300C5E50BS3
V300C5E50BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C5E50BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V300C5E50BS3.pdf
Availability of V300C5E50BS3
QUANTITY
V300C5E50BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5E50BS3
Internal Part NumberEIS-V300C5E50BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5E50BS3
Related LinksV300C5, V300C5E50BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5E50BS3 Details Description
Related parts for V300C5E50BS3
RELAY OPTO DPST-NC 100MA 400V datasheet.pdf
RESONATOR SAW CER 423.22MHZ SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 90A TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
COMBO 5W5 M PCB R/A G50 50O Z datasheet.pdf
TV 19C 19#12 SKT RECP datasheet.pdf
220UF 25V 12,9X32,0MM 125C 20000 datasheet.pdf