Vicor Corporation V300C5H100BG3
V300C5H100BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C5H100BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V300C5H100BG3.pdf
Availability of V300C5H100BG3
QUANTITY
V300C5H100BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5H100BG3
Internal Part NumberEIS-V300C5H100BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5H100BG3
Related LinksV300C5, V300C5H100BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5H100BG3 Details Description
Related parts for V300C5H100BG3
CAP FILM 6UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf