Vicor Corporation V300C5M100BN3
V300C5M100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C5M100BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V300C5M100BN3.pdf
Availability of V300C5M100BN3
QUANTITY
V300C5M100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5M100BN3
Internal Part NumberEIS-V300C5M100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5M100BN3
Related LinksV300C5, V300C5M100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5M100BN3 Details Description
Related parts for V300C5M100BN3
TVS DIODE 5VWM 13VC 6TSOP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 15.75"L X 11.81"W datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/09/90LF 1.5 BK datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.44A 110 MOHM TH datasheet.pdf
DCON,9P,SNPB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
BCDH-508H-12 BK datasheet.pdf
FUSE 500A 1000V 1KN/110 AR datasheet.pdf