Vicor Corporation V300C5M50BS
V300C5M50BS picture photo
Mfg. Part Number
V300C5M50BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V300C5M50BS.pdf
Availability of V300C5M50BS
QUANTITY
V300C5M50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5M50BS
Internal Part NumberEIS-V300C5M50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5M50BS
Related LinksV300C, V300C5M50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5M50BS Details Description
Related parts for V300C5M50BS
RES SMD 3.6 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC DGTL CTRL COMPAT DVR 14HTSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN PLUG 3CONN 1/4" PHONE SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf