Vicor Corporation V300C5T100BG
V300C5T100BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C5T100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V300C5T100BG.pdf
Availability of V300C5T100BG
QUANTITY
V300C5T100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5T100BG
Internal Part NumberEIS-V300C5T100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5T100BG
Related LinksV300C5, V300C5T100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5T100BG Details Description
Related parts for V300C5T100BG
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
COLLET FFA.1S. - 6.8MM DIA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T27 8.63" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 1A SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf