Vicor Corporation V300C5T100BN
V300C5T100BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C5T100BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V300C5T100BN.pdf
Availability of V300C5T100BN
QUANTITY
V300C5T100BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5T100BN
Internal Part NumberEIS-V300C5T100BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5T100BN
Related LinksV300C5, V300C5T100BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5T100BN Details Description
Related parts for V300C5T100BN
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC RES/MEM TEMP 10/10K 16-CSBGA datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 60 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 448 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 2A TO-202 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
5.7" DISPLAY PROTECTIVE FOIL datasheet.pdf