Vicor Corporation V300C8C100BS2
V300C8C100BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C8C100BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V300C8C100BS2.pdf
Availability of V300C8C100BS2
QUANTITY
V300C8C100BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C8C100BS2
Internal Part NumberEIS-V300C8C100BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C8C100BS2
Related LinksV300C8, V300C8C100BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C8C100BS2 Details Description
Related parts for V300C8C100BS2
CONTROLLER LOAD .15-75A 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TOOL STAKING EYELETS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP 1F 3.6V T/H datasheet.pdf
OSCILLATOR 24.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf