Vicor Corporation V300C8C100BS3
V300C8C100BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C8C100BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V300C8C100BS3.pdf
Availability of V300C8C100BS3
QUANTITY
V300C8C100BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C8C100BS3
Internal Part NumberEIS-V300C8C100BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C8C100BS3
Related LinksV300C8, V300C8C100BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C8C100BS3 Details Description
Related parts for V300C8C100BS3
RES 820 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/SOCKETS datasheet.pdf
IC FILTER ACTIVE 20-SOIC datasheet.pdf
CA 2.0MM RISER XG AQUA LC DUP datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 42 W/LIP datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 115 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC VERT 16POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
CAP FILM 22 NF 2.5% 100VDC datasheet.pdf