Vicor Corporation V300C8T100BN
V300C8T100BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C8T100BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V300C8T100BN.pdf
Availability of V300C8T100BN
QUANTITY
V300C8T100BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C8T100BN
Internal Part NumberEIS-V300C8T100BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C8T100BN
Related LinksV300C8, V300C8T100BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C8T100BN Details Description
Related parts for V300C8T100BN
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC DECODER 3 TO 8 LINE 16-TSSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=152FT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 500E 5.5KV BOLT datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 898K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf