Littelfuse V300LA10
V300LA10 picture photo
Mfg. Part Number
V300LA10
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 420V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V300LA10.pdf
Availability of V300LA10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V300LA10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300LA10
Internal Part NumberEIS-V300LA10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts405VDC
Energy46J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300LA10
Related LinksV300, V300LA10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V300LA10 Details Description
Related parts for V300LA10
CONN EDGE DUAL 1MM R/A 50 POS datasheet.pdf
HDR STR SR.100 TP datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 250VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 5 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 66POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
5MM 0.5W RESIST LENS CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf