Littelfuse V300LC10PX2855
V300LC10PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V300LC10PX2855
Brief Description
VARISTOR 420V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V300LC10PX2855.pdf
Availability of V300LC10PX2855
QUANTITY
V300LC10PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300LC10PX2855
Internal Part NumberEIS-V300LC10PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts405VDC
Energy46J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300LC10PX2855
Related LinksV300LC1, V300LC10PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V300LC10PX2855 Details Description
Related parts for V300LC10PX2855
Connector Header 24 Position 0.197" (5.00mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
IC DAC DUAL 8BIT 2.5-5.5V 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 3KV X7R 3640 datasheet.pdf
RES 2.70K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 480VAC datasheet.pdf