| Internal Part Number | EIS-V300LC4P | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | LC | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 423V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 470V | |
| Varistor Voltage (Max) | 517V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 300VAC | |
| Maximum DC Volts | 405VDC | |
| Energy | 25J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |