Vishay/BCcomponents BFC237872243
BFC237872243 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237872243
Brief Description
CAP FILM 24NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237872243.pdf
Availability of BFC237872243
QUANTITY
BFC237872243 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237872243
Internal Part NumberEIS-BFC237872243
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package600
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.024µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237872243
Related LinksBFC237, BFC237872243 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237872243 Details Description
Related parts for BFC237872243
IC BUFFER HEX NON-INV 16SOIC datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC PLL CLK GEN 200MHZ 32VFQFN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN ARM/FOOT 470MM datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 300MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf