Littelfuse V300LU10CP
V300LU10CP picture photo
Mfg. Part Number
V300LU10CP
Brief Description
VARISTOR 420V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V300LU10CP.pdf
Availability of V300LU10CP
QUANTITY
V300LU10CP Order Process
Ship out your order
Specifications of V300LU10CP
Internal Part NumberEIS-V300LU10CP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts-
Energy75J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300LU10CP
Related LinksV300L, V300LU10CP Datasheet, Littelfuse Distributor
V300LU10CP Details Description
Related parts for V300LU10CP
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
QKE PCB datasheet.pdf
MCU RCM4050 RABBITCORE datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
SL SMT RA HDR TIN 6CKT datasheet.pdf
CAP MICA 10PF 0.5PF 500V SMD datasheet.pdf
CONN MALE 8POS SILVER WIRE WRAP datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf