| Internal Part Number | EIS-V30MLA1206NT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | MLA | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 35V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 39V | |
| Varistor Voltage (Max) | 43V | |
| Current - Surge | 180A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 25VAC | |
| Maximum DC Volts | 30VDC | |