Littelfuse V320LC40BPX2855
V320LC40BPX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V320LC40BPX2855
Brief Description
VARISTOR 462V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V320LC40BPX2855.pdf
Availability of V320LC40BPX2855
QUANTITY
V320LC40BPX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V320LC40BPX2855
Internal Part NumberEIS-V320LC40BPX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)462V
Varistor Voltage (Typ)501V
Varistor Voltage (Max)540V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts420VDC
Energy150J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V320LC40BPX2855
Related LinksV320LC4, V320LC40BPX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V320LC40BPX2855 Details Description
Related parts for V320LC40BPX2855
IC OPAMP INSTR 800KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC COMPARATOR TTL DUAL HS 8-DIP datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR 4-INPUT 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf