Littelfuse V320LS40B
V320LS40B picture photo
Mfg. Part Number
V320LS40B
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 462V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V320LS40B.pdf
Availability of V320LS40B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V320LS40B Order Process
Ship out your order
Specifications of V320LS40B
Internal Part NumberEIS-V320LS40B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)462V
Varistor Voltage (Typ)501V
Varistor Voltage (Max)540V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts420VDC
Energy150J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V320LS40B
Related LinksV320, V320LS40B Datasheet, Littelfuse Distributor
V320LS40B Details Description
Related parts for V320LS40B
INSERT FEMALE 24POS SCREW datasheet.pdf
IC XDCP SGL 100TAP 10K 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100 PCB GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 165 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SATA CONNECTOR datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf