Littelfuse V36ZS80PX2855
V36ZS80PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V36ZS80PX2855
Brief Description
VARISTOR 32V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
V36ZS80PX2855.pdf
Availability of V36ZS80PX2855
QUANTITY
V36ZS80PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V36ZS80PX2855
Internal Part NumberEIS-V36ZS80PX2855
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)32.4V
Varistor Voltage (Typ)36V
Varistor Voltage (Max)39.6V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts23VAC
Maximum DC Volts28VDC
Energy160J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V36ZS80PX2855
Related LinksV36ZS8, V36ZS80PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V36ZS80PX2855 Details Description
Related parts for V36ZS80PX2855
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 363 I/O 484BGA datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 2POS GOLD datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC HNG LVR datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf