Littelfuse V36ZS80PX2855
V36ZS80PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V36ZS80PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 32V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
V36ZS80PX2855.pdf
Availability of V36ZS80PX2855
QUANTITY
V36ZS80PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V36ZS80PX2855
Internal Part NumberEIS-V36ZS80PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)32.4V
Varistor Voltage (Typ)36V
Varistor Voltage (Max)39.6V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts23VAC
Maximum DC Volts28VDC
Energy160J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V36ZS80PX2855
Related LinksV36ZS8, V36ZS80PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V36ZS80PX2855 Details Description
Related parts for V36ZS80PX2855
SLIDE RAIL MOUNTED 12X19" PAIR datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 63VDC 1206 datasheet.pdf
CONN PIN #8 NON-LOCK #10 datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 2.94 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
1.5MM RCPT HSG NYL BLK 3CKT datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
25+25 WAY M VERT BM SMT datasheet.pdf
13+13 WAY MALE CRIMP L/BORE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf