Littelfuse V36ZT80PX2855
V36ZT80PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V36ZT80PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 32V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
V36ZT80PX2855.pdf
Availability of V36ZT80PX2855
QUANTITY
V36ZT80PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V36ZT80PX2855
Internal Part NumberEIS-V36ZT80PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)32.4V
Varistor Voltage (Typ)36V
Varistor Voltage (Max)39.6V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts23VAC
Maximum DC Volts28VDC
Energy160J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V36ZT80PX2855
Related LinksV36ZT8, V36ZT80PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V36ZT80PX2855 Details Description
Related parts for V36ZT80PX2855
IC REG LDO 8V 0.1A 3SSIP datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 40A 480VAC datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
MODULE XFRMR VOIP DL LAN 24-SOIC datasheet.pdf
IC OCTAL D-TYPE LATCH 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 10X6X5" 5A FIN datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 60POS datasheet.pdf