Vicor Corporation V375A12H400BN
V375A12H400BN picture photo
Mfg. Part Number
V375A12H400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V375A12H400BN.pdf
Availability of V375A12H400BN
QUANTITY
V375A12H400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A12H400BN
Internal Part NumberEIS-V375A12H400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A12H400BN
Related LinksV375A1, V375A12H400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A12H400BN Details Description
Related parts for V375A12H400BN
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC datasheet.pdf
IC USB SWITCH 2X2 10MICROPAK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A SOT223 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
LED LUXEON S SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf