Vicor Corporation V375A12T600B2
V375A12T600B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A12T600B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W
Datasheet Download
V375A12T600B2.pdf
Availability of V375A12T600B2
QUANTITY
V375A12T600B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A12T600B2
Internal Part NumberEIS-V375A12T600B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A12T600B2
Related LinksV375A1, V375A12T600B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A12T600B2 Details Description
Related parts for V375A12T600B2
MODULE PIP 12VIN 26A ADJ 13-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-MSOP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 1MM 40POS datasheet.pdf
LED HARDWARE RUBBER FILTER T1 datasheet.pdf
POTENTIOMETER LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.58A 90 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 405MA 630 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 46.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES NTWRK 32 RES 56 OHM 36LBGA datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8 TWIN SKT REC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf