Vicor Corporation V375A12T600BL3
V375A12T600BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A12T600BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W
Datasheet Download
V375A12T600BL3.pdf
Availability of V375A12T600BL3
QUANTITY
V375A12T600BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A12T600BL3
Internal Part NumberEIS-V375A12T600BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A12T600BL3
Related LinksV375A12, V375A12T600BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A12T600BL3 Details Description
Related parts for V375A12T600BL3
RES 7.87K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 533 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf