Vicor Corporation V375A15C600BF2
V375A15C600BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A15C600BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W
Datasheet Download
V375A15C600BF2.pdf
Availability of V375A15C600BF2
QUANTITY
V375A15C600BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A15C600BF2
Internal Part NumberEIS-V375A15C600BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A15C600BF2
Related LinksV375A15, V375A15C600BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A15C600BF2 Details Description
Related parts for V375A15C600BF2
RES 680 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC datasheet.pdf
IC LIN INTERFACE W/WAKE 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
THERM TRANS VINYL 1.00 W datasheet.pdf
IC DDR1 256M 166MHZ 66TSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 1206 datasheet.pdf
OSC XO 12.8MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf