Vicor Corporation V375A15T400BG2
V375A15T400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A15T400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V375A15T400BG2.pdf
Availability of V375A15T400BG2
QUANTITY
V375A15T400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A15T400BG2
Internal Part NumberEIS-V375A15T400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A15T400BG2
Related LinksV375A15, V375A15T400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A15T400BG2 Details Description
Related parts for V375A15T400BG2
WRIST STRAP SPEIDEL EXTRA LARGE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 9VOUT SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS GOLD SMD datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 332 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2W CLASS D 24SSOP datasheet.pdf