Vicor Corporation V375A15T600BF2
V375A15T600BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A15T600BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W
Datasheet Download
V375A15T600BF2.pdf
Availability of V375A15T600BF2
QUANTITY
V375A15T600BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A15T600BF2
Internal Part NumberEIS-V375A15T600BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A15T600BF2
Related LinksV375A15, V375A15T600BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A15T600BF2 Details Description
Related parts for V375A15T600BF2
JUMPER-H9992TR/1853 BL/X 8" datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.0 6G 20MA datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 18W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOT323 datasheet.pdf