Vicor Corporation V375A15T600BL3
V375A15T600BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A15T600BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W
Datasheet Download
V375A15T600BL3.pdf
Availability of V375A15T600BL3
QUANTITY
V375A15T600BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A15T600BL3
Internal Part NumberEIS-V375A15T600BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A15T600BL3
Related LinksV375A15, V375A15T600BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A15T600BL3 Details Description
Related parts for V375A15T600BL3
IC OPAMP AUDIO 12MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 34POS .152M datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.039 MULTI 300' datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 4.32M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 20 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf