Vicor Corporation V375A15T600BS2
V375A15T600BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A15T600BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W
Datasheet Download
V375A15T600BS2.pdf
Availability of V375A15T600BS2
QUANTITY
V375A15T600BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A15T600BS2
Internal Part NumberEIS-V375A15T600BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A15T600BS2
Related LinksV375A15, V375A15T600BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A15T600BS2 Details Description
Related parts for V375A15T600BS2
TERM BLOCK HDR 28POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 2"X 36YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
33 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf