Vicor Corporation V375A24C600BS
V375A24C600BS picture photo
Mfg. Part Number
V375A24C600BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W
Datasheet Download
V375A24C600BS.pdf
Availability of V375A24C600BS
QUANTITY
V375A24C600BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A24C600BS
Internal Part NumberEIS-V375A24C600BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A24C600BS
Related LinksV375A2, V375A24C600BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A24C600BS Details Description
Related parts for V375A24C600BS
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 30A AC/DC datasheet.pdf
CHOKE RFI SUPP .8MH 2A VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LASER DIODE datasheet.pdf
RES 590 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf