Vicor Corporation V375A28C600BG
V375A28C600BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A28C600BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W
Datasheet Download
V375A28C600BG.pdf
Availability of V375A28C600BG
QUANTITY
V375A28C600BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A28C600BG
Internal Part NumberEIS-V375A28C600BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21.43A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A28C600BG
Related LinksV375A2, V375A28C600BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A28C600BG Details Description
Related parts for V375A28C600BG
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 100V 10% 8DIP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 4 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 5POS THRUHL datasheet.pdf