Vicor Corporation V375A28E600BG
V375A28E600BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A28E600BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W
Datasheet Download
V375A28E600BG.pdf
Availability of V375A28E600BG
QUANTITY
V375A28E600BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A28E600BG
Internal Part NumberEIS-V375A28E600BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21.43A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A28E600BG
Related LinksV375A2, V375A28E600BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A28E600BG Details Description
Related parts for V375A28E600BG
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 4K ROM 44-PLCC datasheet.pdf
CONN RECPT 120POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA SOC 529FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 0.15W 1510 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
C/A,NECTOR,HV-4,OUTLET-PIGTAIL datasheet.pdf
COM MODE CHOKE FOR HDMI 280MA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 15A SYNC 34PQFN datasheet.pdf