Vicor Corporation V375A28T400BS
V375A28T400BS picture photo
Mfg. Part Number
V375A28T400BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V375A28T400BS.pdf
Availability of V375A28T400BS
QUANTITY
V375A28T400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A28T400BS
Internal Part NumberEIS-V375A28T400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.29A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A28T400BS
Related LinksV375A2, V375A28T400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A28T400BS Details Description
Related parts for V375A28T400BS
FUSE GLASS 20A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MCU FLEX CABLE datasheet.pdf
LED LTPL WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP5252 datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
MCU 32BIT 256KB M4 PRO2 64QFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 25W datasheet.pdf