Vicor Corporation V375A2T160BL
V375A2T160BL picture photo
Mfg. Part Number
V375A2T160BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V375A2T160BL.pdf
Availability of V375A2T160BL
QUANTITY
V375A2T160BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A2T160BL
Internal Part NumberEIS-V375A2T160BL
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency73.7%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A2T160BL
Related LinksV375A2, V375A2T160BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A2T160BL Details Description
Related parts for V375A2T160BL
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DISPLAY NUM 14.6MM SGL RED CC datasheet.pdf