Vicor Corporation V375A32E600BG
V375A32E600BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A32E600BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W
Datasheet Download
V375A32E600BG.pdf
Availability of V375A32E600BG
QUANTITY
V375A32E600BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A32E600BG
Internal Part NumberEIS-V375A32E600BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 132V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A32E600BG
Related LinksV375A3, V375A32E600BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A32E600BG Details Description
Related parts for V375A32E600BG
CONN RECPT 16POS .1" POL UNLOAD datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CONN SPLICE 12-15.5AWG THRU datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FAN BLOWER 97.2X33MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 16A 125V datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 43MM datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 29 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
SPIRALWRAP .750'' FR POLY 100'/R datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf