Vicor Corporation V375A8T400BL3
V375A8T400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A8T400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V375A8T400BL3.pdf
Availability of V375A8T400BL3
QUANTITY
V375A8T400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8T400BL3
Internal Part NumberEIS-V375A8T400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8T400BL3
Related LinksV375A8, V375A8T400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8T400BL3 Details Description
Related parts for V375A8T400BL3
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 350POS datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 2000A 600VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIBER M4 THREADED THRUBEAM R4 datasheet.pdf
24 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12MSOP datasheet.pdf