Vicor Corporation V375A32E600BG
V375A32E600BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A32E600BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W
Datasheet Download
V375A32E600BG.pdf
Availability of V375A32E600BG
QUANTITY
V375A32E600BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A32E600BG
Internal Part NumberEIS-V375A32E600BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 132V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A32E600BG
Related LinksV375A3, V375A32E600BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A32E600BG Details Description
Related parts for V375A32E600BG
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LITH-ION PROTECT 3-4 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT ORN 0.52" CC datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 6.43A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FAN 120X25MM LCKD RTR 24VDC datasheet.pdf