Vicor Corporation V375A32E600BN3
V375A32E600BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A32E600BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W
Datasheet Download
V375A32E600BN3.pdf
Availability of V375A32E600BN3
QUANTITY
V375A32E600BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A32E600BN3
Internal Part NumberEIS-V375A32E600BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 132V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A32E600BN3
Related LinksV375A32, V375A32E600BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A32E600BN3 Details Description
Related parts for V375A32E600BN3
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
POT 47K OHM 1.5W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TOOL 15 ROW 9 COLUMN D-CARD datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 312 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN datasheet.pdf