Vicor Corporation V375A36C500BS
V375A36C500BS picture photo
Mfg. Part Number
V375A36C500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V375A36C500BS.pdf
Availability of V375A36C500BS
QUANTITY
V375A36C500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36C500BS
Internal Part NumberEIS-V375A36C500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36C500BS
Related LinksV375A3, V375A36C500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36C500BS Details Description
Related parts for V375A36C500BS
TERM BLOCK HDR 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HOUSING TAB JWPF 3POS 2MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A 3PWRFLEX datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 60A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 18A TO-220AB datasheet.pdf
COVER FOR 6POS DIP SWITCH CLEAR datasheet.pdf
SELF STRIP BLOCK 24-BLOCK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
12000UF 200V 76X219 85C ST datasheet.pdf
MODULE SPM 600V SPM55 datasheet.pdf