Vicor Corporation V375A36C500BS2
V375A36C500BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A36C500BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V375A36C500BS2.pdf
Availability of V375A36C500BS2
QUANTITY
V375A36C500BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36C500BS2
Internal Part NumberEIS-V375A36C500BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36C500BS2
Related LinksV375A36, V375A36C500BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36C500BS2 Details Description
Related parts for V375A36C500BS2
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 9A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf