Vicor Corporation V375A36E400BL3
V375A36E400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A36E400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V375A36E400BL3.pdf
Availability of V375A36E400BL3
QUANTITY
V375A36E400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36E400BL3
Internal Part NumberEIS-V375A36E400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36E400BL3
Related LinksV375A36, V375A36E400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36E400BL3 Details Description
Related parts for V375A36E400BL3
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
DEMO MIFARE 4 TAG SETS datasheet.pdf
22P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
IC MONOSTABLE MULTIVIBRATOR 6DFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 50V 10% 1507 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED DAY WHITE 2780LM datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 0.5% RADIAL datasheet.pdf