Vicor Corporation V72A36E400BF3
V72A36E400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A36E400BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V72A36E400BF3.pdf
Availability of V72A36E400BF3
QUANTITY
V72A36E400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A36E400BF3
Internal Part NumberEIS-V72A36E400BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A36E400BF3
Related LinksV72A36, V72A36E400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A36E400BF3 Details Description
Related parts for V72A36E400BF3
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONV INPUT 8-35VDC OUTPUT 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf